Ways2H ile Temiz Hidrojen üretimine yönelik Stratejik İşbirliği Anlaşması imzaladık.

Ways2H (https://ways2h.com/), Clean Energy Enterprises’ın Temiz Teknolojiler Yönetimi konusunda Kaliforniya’da kurulu iştirakidir. Atıktan Hidrojene değer zinciri boyunca endüstriyel çözümler geliştirip ticarileştirerek küresel çevrenin iyileştirilmesine yardımcı olmaya yönelik çözümleriyle, mobilite ve enerji üretimi için karbon negatif yenilenebilir hidrojen üretilmesine ve sürdürülebilir merkezi olmayan bertaraf seçeneklerini kullanarak atıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

Dünya çapında sorunlara neden olan artan miktardaki organik çöp ve geri dönüştürülemeyen plastik, dünyanın temiz enerji kaynaklarının büyük bir bölümünü üretmek üzere dönüştürülebilir. Böylece, temiz hidrojen elde etmenin ve karbon salınımının önlenmesi yanında, çöp depolama alanları ve çöp yakma fırınlarının yerlerinin yeniden kazanımı söz konusu olacaktır.

Ways2H global ekibi atık işleme ve yenilenebilir enerji üretimi sektöründe onlarca yıllık deneyime sahiptir. Dünya üzerinde 400 milyar $’ın üzerinde katı atık yönetimi pazarına ve 2050 yılına kadar 2,5 trilyon $’a ulaşacağı tahmin edilen, hızla büyüyen hidrojen ekonomisine çözümler sağlayan anahtar teslimi sistemleri veya teknoloji adımlarını belirlemeye, geliştirmeye ve ticarileştirmeye kararlıdır. Atık dönüşümünden enerji üretimine kadar, karbon tutulması gibi temel bileşenler de dahil olmak üzere değer zincirinin tüm aşamalarında projeler yürütülmektedir.

Türkiye’deki organik atıkları düşündüğümüzde ciddi miktarda temiz hidrojen üretim potansiyeli ile karşı karşıya olduğumuzu kolayca görürüz. Bu konudaki potansiyeli ülkemiz ve tüm paydaşlar adına kazanca dönüştürmek amacıyla Ways2H ile Stratejik İşbirliği Anlaşması imzalamış durumdayız. 

Emisyonları azaltmanın yanı sıra, küresel atık kriziyle mücadeleye yardımcı olma fırsatını da görüyor ve bu sorunları birbirine bağlı sistemler olarak ele alıyoruz. Her yıl küresel olarak üretilen ve çoğu okyanuslarımıza ve su yollarımıza bırakılan 2 milyar metrik ton evsel katı atık göz önüne alındığında, atıklarımızı bertaraf etmek için sürdürülebilir yeni yöntemlere ihtiyacımız olduğu ortadadır. Tıbbi atıkların, plastiklerin ve diğer katı atıkların çöplüklerden hidrojen üretim tesislerine yönlendirilmesiyle, gezegenimize 20 yılda karbondioksitten 84 kat daha zararlı olan metan emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı olacağını hesap ediyoruz.

Ways2H, küresel çevremizi iyileştirmeye yardımcı olmaya kararlıdır. Hareketlilik, enerji üretimi ve endüstriyel uygulamalar için fosil yakıtların yerini alacak temiz hidrojene acil bir ihtiyaç olduğunu görüyor ve karbon negatif yenilenebilir hidrojenin, şu anda fosil yakıtları kullandığımız birçok uygulamaya güç sağlamada önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.